شنبه بیستم آذر 1395

تحلیل مطبوعات جهان / شنبه ۱۰ دسامبر

از جمله مطالب

بلومبرگ (۱۲ دسامبر)
مجله اقتصادی بلومبرگ بیزنس‌ویک که یکی از مجله‌های پرفروش آمریکاست، جلد جالبی برای درآمدهای گوگل تدارک دیده. این محله نوشته غول دنیای سرچ، در یک سال گذشته فقط از منبع خدمات تبلیغاتی‌اش بیش از ۷۶ میلیارد دلار درآمد داشته. حتما شما هم با تبلیغات کلیکی گوگل در سایت‌های خارجی و حتی ایرانی برخورد کرده‌اید. ظاهرا درآمد این تبلیغات برای گوگل سر به فلک کشیده. بلومبرگ نوشته این رقم جدای درآمد گوگل از عینک‌ها، ویدئو اسکرین‌های بزرگ، ماشین‌های خودکار، کیوسک‌های وای‌فای و سایر منابع درآمدی‌اش است. این مجله سایر درآمدهای گوگل را با یک شکلک نمایش داده؛ یعنی این درآمدها آنقدر هنگفت است که حساب ناشدنی‌ بنظر می‌رسد.

در داخل صفحات این شماره بلومبرگ، یک مصاحبه جالب  با نایجل فراژ هم وجود دارد. یکی از برجسته‌ترین رهبران انگلیس که نقش بسزایی در برکسیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا داشت. بلومبرگ بیزنس‌ویک نوشته او نظرات رادیکالی در امور تجارت جهانی دارد و به آمریکا سفر کرده تا با بهترین دوست این روزهایش یعنی ترامپ ملاقات کند. تیتر مقاله: «سلام آمریکا»ست و طعنه‌ای به اینکه قدرت گرفتن ترامپ در آمریکا درست مثل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست. بلومبرگ به فراژ لقب «آقای برکسیت» را داده و از قولش نوشته: «مردم ترامپ و تیمش را به خوبی نمی‌شناسند. اما من می‌شناسم».

گاردین(۹ دسامبر)
گاردین در شماره دیروز خودش ویژه نامه‌ای برای رییس جمهور اوباما منتشر کرد. این ویژه‌نامه که در لایی ریویو گاردین منتشر شده به میراث اوباما پرداخته و تیتر زده: «شکوه حیرت‌انگیز» گاردین با نگاهی مثبت به میراث اوباما پرداخته و مثلا در یکی از یادداشت‌نویس‌هایش نوشته: «نژادپرستی در آمریکا در این ۸ سال کم شد. چون هیچکس باورش نمی‌شد یک سیاه پوست بتواند به قدرتمندترین مرد کشور تبدیل شود. او و همسرش نشان دادند سیاه پوست‌ها استحقاق نادیده گرفته شدن را ندارند.»نمایش نظرات 31 تا 60